ماحرای اختلاف اوقاف با هیئت امنای مسجدخواهرامام رشت چیست؟

ساخت وبلاگ

ماحرای اختلاف اوقاف با هیئت امنای مسجدخواهرامام رشت چیست؟

طی روزهای اخیر خبری مبنی بر تخریب ایستگاهی صلواتی در محوطه حیاط مسجد خواهر امام به پایگاه خبری تحلیلی ۸دی نیوز ارسال شد. ۸دی نیوزبرای بررسی صحت و علت این اتفاق در گفتگویی با عادلی مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان گیلان علت ماجرا را جویا شد.

ADELI2

حجت الاسلام عادلی با صحیح خواندن اصل خبر توضیح داد: درباره اتفاقات بقعه خواهرامام باید بگویم که این کار به دلیل حرکت غیر قانونی شخصی انجام گرفت که هیچ سمتی در مسجد و بقعه خواهر امام رشت نداشته و از هیچ سازمانی هم حکم مسئولیتی ندارد و هیات امنا نیست.

عادلی افزود: قبلاً بدون مجوز ۷باب مغازه را در پارکینگ بقعه خواهر امام در حالیکه کاملاً غیر قانونی بود، ساخته است. ما با شهرداری مکاتبه و درخواست کردیم از این کار ممانعت کنند اما شهرداری اقدامی نکرد. پس از آن چند شب پیش حوالی ساعت ۱۱ شب  گروهی شروع به ساخت غیرقانونی اتاقی در محوطه بقعه کرده و تا نزدیکی صبح کار اسکلت بندی اش را تقریباً به اتمام رساندند. صبح ما متوجه شدیم و برابر اختیارات قانونیمان - تخریب کردیم.

ساخت این اتاق در محوطه نیز کاملاً غیر قانونی بود چون طبق آیین هرگونه ساخت و ساز باید با دستور مقامات قانونی و بر اساس طرح جامع صورت بگیرد و کارشناس اوقاف باید آن را تایید کند.

وی در پاسخ به این سوال که گفته شده

خیمه امام حسین علیه السلام تخریب شده است

اظهار داشت: خیمه ای در کار نبود بلکه می خواستند ایستگاه صلواتی دائر کنند.

این ایستگاه را هم خود ما یعنی اداره اقاف برپا کرده بود. اما این فرد به نام ایستگاه صلواتی قصد ساخت و ساز در آنجا را داشتند.

وی شبانه داربست ایستگاه صلواتی اوقاف را باز کرده و وسائل آنرا به ایستگاه صلواتی که خود ساخته بود انتقال داد

نظرکاربرسایت8دی

من مغازه دار جنب مسجد خواهر امام هستم فقط این را بگویم که خیلی این تخریب فجیع بود و اصلا قابل توجیه نیست ، حال سوله بود یا اسکلت، ایستگاه صلواتی بود که هرسال توسط مسجد بنا می شد و و بعداز خدمات به مردم دوباره بعداز عزاداری جمع میشد.؟!!!

به گزارش خزرآنلاین، چندی قبل بود که اتفاقاتی ناگوار در مسجد بزرگ خواهر امام رشت به وقوع پیوست. به نحوی که پایگاه اطلاع رسانی این مسجد در گزارش این حادثه آورده است:"در روز شنبه ۹۲/۸/۱۸ مصادف با پنجم محرم الحرام حوالی ساعت ۸/۳۰ صبح مدیر کل اوقاف استان گیلان و  مسئول اوقاف رشت به همراه حدود ۲۰ نفر از عوامل اوقاف و چندین نفر  شخصی با حتک حرمت به حریم خانه خدا (مسجد بزرگ خواهر امام (س) رشت ) با چکش و اره و... به خیمه عزاداری حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) {ایستگاه صلواتی} واقع در حیاط مسجد بزرگ خواهرامام (س) رشت حمله ور شده و با ایجاد رعب و وحشت در بین خادمین مسجد و تهدید آنان به طرز وقیحانه ای خیمه  آن حضرت و تمثال شهداء را منهدم کردند تاجایی که بیرق های عزاداری مظلوم کربلا و شهداء زیر دست و پا له شد و نیز دوربین های نصب شده بر روی دیوار مسجد را در ابتدای کار از جا کندند و کامپیوتر موجود را هم به سرقت بردند"

***

در همین راستا، محمدرضا مرزکار رئیس هیئت امنای مسجد بزرگ خواهر امام رضا (ع)،در گفتگو با خبرنگارخزرآنلاین، ضمن ابراز تاسف از این اتفاقات، ریشه تمام این اتفاقات را غرض ورزی شخصی عادلی، رئیس اوقاف استان گیلان دانسته و گفت:" چون با عضویت باجناق ایشان، آقای عاقل منش در هیات امنا مسجد خواهر امام مخالفت شد، ایشان هم سعی دارند از هر طریقی در پیشبرد اهداف فرهنگی این مسجد کارشکنی کنند"

مرزکار ضمن اشاره به مصاحبه اخیر عادلی با یکی از خبرگزاری ها و انتشار نقل قول هایی از وی که خبر از دستگیری یکی از اعضای قلابی هیات امنا مسجد خواهر امام می داد، گفت:" متاسفانه آقای عادلی به برخی از اعضای قانونی هیات امنا تهمت زدند و حدود 40 تا 50 هزار پیامک هم در بین مردم پخش کردند و این خبر کذب را پیامکی هم انتشار دادند در حالی که تمام اعضای هیات امنا قانونی هستند و هر ادعایی در باره تقلبی بودنشان کذب محض است و هیات امنای مسجد و تمامی فعالیت فرهنگی آن زیر نظر ستاد رسیدگی به امور مساجد می باشد نه اداره اوقاف و لذا این نقل قول عادلی نه تنها کذب بلکه کاملا غیرمرتبط با ایشان است"

تمام اعضای هیئت امنای خود را قانونی و ادعای قلابی بودن را کذب دانست و اظهار داشت: این هیئت زیر نظر ستاد رسیدگی به امور مساجد گیلان فعالیت می‌کند. 

مرزکار ادامه داد:" متاسفانه آقای عادلی هیچ کمکی از عواید حاصله و نذورات مردم که از بقعه مبارک خواهر امام رضا(ع) جمع آوری می شود در راستای پیشبرد اهداف فرهنگی این مسجد بزرگ نمی کند و تمامی هزینه های جاری با کمک مردم تامین می شود"

مرزکار با عنوان اینکه هرگاه عادلی قصد دارد در اینجا سخنرانی کند، بنرهای بسیاری از طرف خودش برای خودش و از پول حرم نصب می کند، افزود:"ایستگاه صلواتی را با ادعای اینکه «سوله» است، تخریب کردند؛ در حالی که برای ایجاد سوله باید پی ساختمان کنده شود اما این تنها ایستگاه صلواتی بود که به مناسبت ماه عزاداری امام حسین (ع) در مسجد خواهر امام رضا (ع) رشت با کمک اعضای هیئت امنا برپا شده بود"

مسئول هیئت یادگاران جهاد و شهادت گیلان با عنوان اینکه، تنها هدف ما ایجاد یک ایستگاه صلواتی و بهره‌مندی عزاداران حسینی از آن بود، تصریح کرد:"متاسفانه اموال عمومی در این تخریب از بین رفت و در مجموع 6 میلیون و 380 هزار تومان به ایستگاه صلواتی و... خسارت وارد آمد"

مرزکار با بیان اینکه طوماری با یک‌هزار امضا نیز تهیه شده است، خاطرنشان کرد: "فعالیت ما در هیئت امنای مسجد خواهر امام رضا (ع) رشت انجام فعالیت‌های فرهنگی و برگزاری مراسم‌ها با اعضای هیئت امنا است"

تمامی این اتفاقات ناگوار در حالی به وقوع پیوست که چندی قبل و در پی بروز اختلافاتی که منجر به برکناری تمامی اعضا هیات امنا مسجد بزرگ خوهر امام رشت شده بود، آیت الله قربانی نماینده محترم ولی فقیه در استان با عنوان اینکه اوقاف حق دخالت در امور مسجد را ندارد، فرمودند:" هیات امنا مساجد باید جدا از بقاع متبرکه باشند و از این رو هیات امنا مسجد خواهر امام رضا زیر نظر امام جماعت فعالیت می کند و اوقاف حق دخالت در مسجد را ندارد"

 ضمناً پایگاه خبری تحلیلی خزرآنلاین آمادگی خود را جهت انعکاس اظهارات عادلی، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه گیلان اعلام می دارد.

رئیس هیئت امنای مسجد بزرگ خواهر امام رضا (ع) رشت گفت: انجام فعالیت فرهنگی و برگزاری مراسم‌های مذهبی هدف مهم هیئت امنای مسجد بزرگ خواهر امام رضا (ع) رشت است.

 ***

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت محمدرضا مرزکار با حضور در دفترخبرگزاری فارس در گیلان، تمام اعضای هیئت امنای خود را قانونی و ادعای قلابی بودن را کذب دانست و اظهار داشت: این هیئت زیر نظر ستاد رسیدگی به امور مساجد گیلان فعالیت می‌کند.

وی درباره جزئیات حادثه تخریب در پنجم ماه محرم جاری در مسجد خواهر امام رضا (ع) رشت، اظهار کرد:

در روز شنبه 18 آبان ۹۲ مصادف با پنجم ماه محرم ساعت هشت صبح از طرف اوقاف استان در مسجد خواهر امام رضا (ع) رشت اقدام به تخریب ایستگاه صلواتی کردند.

وی ادامه داد: این ایستگاه را با ادعای اینکه «سوله» است، تخریب کردند؛ در حالی که برای ایجاد سوله باید پی ساختمان کنده شود اما این تنها ایستگاه صلواتی بود که به مناسبت ماه عزاداری امام حسین (ع) در مسجد خواهر امام رضا (ع) رشت با کمک اعضای هیئت امنا برپا شده بود.

مسئول هیئت یادگاران جهاد و شهادت گیلان گفت: تنها هدف ما ایجاد یک ایستگاه صلواتی و بهره‌مندی عزاداران حسینی از آن بود.

وی با اشاره به میزان خسارت وارده به ایستگاه صلواتی، تصریح کرد: اموال عمومی در این تخریب از بین رفت و در مجموع 6 میلیون و 380 هزار تومان به ایستگاه صلواتی و... خسارت وارد آمد.

مرزکار با بیان اینکه طوماری با یک‌هزار امضا نیز تهیه شده است، خاطرنشان کرد: فعالیت ما در هیئت امنای مسجد خواهر امام رضا (ع) رشت انجام فعالیت‌های فرهنگی و برگزاری مراسم‌ها با اعضای هیئت امنا است.

وی از توزیع 10 هزار غذای نذری در ایام عزاداری ماه محرم توسط  مسجد بزرگ خواهر امام رضا (ع) رشت با مساعدت و کمک های مردم خیّر و نیکوکار خبر داد./سایت خواهرامام رشت

                                                                        ***

مدیر کل اوقاف گیلان خبر داد

برخورد با عضو قلابی هیئت امنای بقعه متبرکه خواهر امام رضا (ع) رشت

مدیر کل اوقاف و امور خیریه گیلان گفت: با فردی که خود را عضو هیئت امنای مسجد بقعه متبرکه خواهر امام رضا (ع) رشت معرفی کرده و تخلفات زیادی انجام داده بود، برخورد شد.

حجت‌الاسلام ولی عادلی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت درباره جزئیات دستگیری فرد متخلف و عضو قلابی هیئت امنای حرم مطهر خواهر امام رضا (ع) رشت اظهار کرد: این فرد"مرزکار" با استفاده از عنوان هیئت امنا اقدام به ساخت غیرقانونی هفت باب مغازه و در اختیار گرفتن برخی از اموال بقعه مذکور کرده بود.

وی ساخت سوله در صحن حرم متبرکه خواهر امام رضا (ع) به نام ایستگاه صلواتی به صورت غیرمجاز در ساعات پایانی شب را از دیگر سوءاستفاده فرد مذکور عنوان کرد.

مدیر کل اوقاف گیلان با بیان اینکه بارها به این فرد متخلف هشدار لازم داده شده بود، تصریح کرد: این فرد متخلف همه جا خود را جزو هیئت امنای مسجد خواهر امام رضا (ع) رشت معرفی می‌کرد و توسط اداره کل اوقاف استان از فعالیت‌ و اقدام‌های خلاف وی جلوگیری و به پلیس معرفی شد.

وی با تصریح بر اینکه فرد مذکور بخشی از حیاط صحن را تخریب و اقدام به ساخت و ساز کرده بود، گفت: این فرد پس از حضور بنده و مسئولان اداره اوقاف با هتاکی و فحاشی درگیری فیزیکی ایجاد کرد که فیلم و تصاویر این فرد توسط دوربین‌های مداربسته شکار شده است.

عادلی برخورد با هرگونه سوءاستفاده از اماکن مذهبی و بقاع متبرکه را از برنامه‌های مهم عنوان کرد و متذکر شد: امیدواریم شاهد حضور چنین افراد سودجو و متخلفی در اماکن مذهبی و متبرکه نباشیم.

وی ارسال پیامک‌های گسترده و توهین‌آمیز فرد مذکور در شهر رشت را از دیگر اقدام‌های ضد اخلاقی او ذکر کرد و یادآور شد: پرونده این فرد اکنون در دست بررسی است.

***

انتصاب هیات امنای جدید بقعه خواهر امام رشت

هیات امنای جدید حرم و مسجد بزرگ خواهر امام رشت مصوب شدند.
• یک شنبه هجدهم تیر 1391 خورشیدی  
به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان گیلان ، در مراسمی که عصر روز شنبه با حضور مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گیلان در جوار حرم مطهر خواهر امام رشت برگزار شد هیئت امناء جدید این مسجد و حرم مطهر منصوب شدند.
بر این اساس آقایان احمد عسگری ، محمد حسن عاقل منش ، محمدحسن حاتمی ، مهدی جهاندیده  و عباس ایزدیار به عنوان هیئت امناء منصوب شدند.
                                                                ***

یکپارچه شدن مدیریت بقعه و مسجد خواهر امام

علی درجزی مدیر هیئت امنای آستان فاطمه اخری رشت با اشاره به نارضایتی‌های زائران، نیروهای مذهبی، خانواده‌های معظم شهدا و مردم ساکن اطراف بقعه متبرکه فاطمه اخری از شرایط دوگانه مدیریت هیئت امنا در این بقعه، اظهار کرد: از این پستمام بقاع متبرکه و امامزادگان از جمله هیئت امنای حرم مطهر امام رضا (ع) و حضرت معصومه (س) به صورت واحد زیر نظر اداره اوقاف و امور خیریه مدیریت می‌شوند.

وی ادامه داد: به استناد سند ثبتی شماره ۳۳۴۵ بخش یک رشت آستان مقدس، مسجد بزرگ و  تمام عرصه و اعیانات موقوفه فاطمه اخری (س) خواهر گرامی امام رضا (ع) در مالکیت قانونی سازمان اوقاف و امور خیریه است.

در مدت این چهار سال،تمام عایدات حاصل از اجاره رستوران حضرت، پارکینگ، هفت باب مغازه و وجوهات حاصل از فروش قبوض که از زائران به نیت بازسازی حرم مطهر دریافت می‌شد، در امور حرم هزینه نشده است.

وی با بیان اینکه پس از رفتن امام جماعت از بقعه متبرکه عده‌ای سعی کردند با دست بردن در مرقومه در برخی از امورات حرم دخالت کنند، تصریح کرد: ایجاد فضای غیر نمازخانه در داخل مسجد که طبق استفتاء از دفتر مقام معظم رهبری و چندین مراجع تقلید بزرگ دیگر غیرمجاز است، از جمله اقدام‌های غیرشرعی انجام شده در بقعه متبرکه فاطمه اخری بود.

مدیر هیئت امنای بقعه فاطمه اخری رشت با اشاره به اینکه افراد تاکنون هیچ‌گونه پاسخی درباره موضوع مذکور ارائه نکرده‌اند، خاطرنشان کرد: امیدواریم با انتخاب هیئت امنای جدید توسط اداره اوقاف و امور خیریه گیلان پس از این شاهد تحولات خوبی در زمینه بازسازی حرم مطهره فاطمه اخری باشیم./منبع:رشت رویایی۲۹ بهمن۱۳۹۴

...
نویسنده : بازدید : 15 تاريخ : شنبه 13 شهريور 1395 ساعت: 21:15

close
تبلیغات در اینترنت